Błękitny Koran to unikalny zabytek arabskiej kaligrafii, który – jak się przypuszcza – został sporządzony w IX lub X wieku w Afryce Północnej. Tekst koraniczny zapisano złotymi, pozbawionymi znaków diakrytycznych literami na nasączonym indygo pergaminie, a dla zaznaczenia podziału na wiersze posłużono się srebrem. Rękopis ten stanowi maestrię sztuki islamskiej i uważany jest za jeden z najbardziej kosztownych manuskryptów, jakie kiedykolwiek wykonano. Obecnie jest rozdzielony na kilka części, które przechowywane są osobno w muzeach oraz prywatnych kolekcjach sztuki.
W kwietniu 2012 roku na aukcji w Londynie pojedyncza karta Błękitnego Koranu osiągnęła cenę ponad pół miliona funtów.

Błękitny manuskrypt“Błękitny Manuskrypt” Sabihy Al Khemir – tunezyjskiej pisarki i historyk sztuki, to niezwykła opowieść inspirowana historią tego bezcennego rękopisu. Perypetie międzynarodowej ekipy archeologów, sceny rozgrywające się w średniowiecznym pałacu kalifa Al-Mu’izza i komnatach mistrza kaligrafii oraz niezwykłe opowieści współczesnego egipskiego bajarza łączą się z sobą, tworząc porywającą, finezyjną narrację. To doskonała lektura dla miłośników wschodnich opowieści, archeologicznych zagadek i pasjonatów sztuki.

Jak poradzą sobie „ulepieni z innej gliny” ludzie Zachodu w znanym im tylko z książek świecie arabskiego mistycyzmu? Jak opowieści mędrca spod Drzewa Życzeń wpłyną na ich postrzeganie świata – i siebie samych? Czy uda im się odnaleźć zaginiony rękopis i nie zagubić przy tym własnej tożsamości? Błękitny Manuskrypt to historia, która wciąga do ostatniej strony!

“Błękitny Manuskrypt” – Sabiha AL Khemir
Wydawnictwo Lambook
premiera 17 października

 

 

 
Wesprzyj nas