Fotobiografia Janusza Korczaka jest wyrazem wnikliwej analizy życia wybitnego humanisty przez Macieja Sadowskiego. Zebrał on i uporządkował materialne pamiątki przywołujące myśli i dokonania człowieka, który trwale zmienił społeczne postrzeganie dzieci.
Maciej Sadowski - Janusz-Korczak FotobiografiaRok 2012 decyzją Sejmu został ustanowiony rokiem Korczaka. Minęło 70 lat od jego śmierci, a poglądy i dokonania, które po nim pozostały wciąż stanowią ogromną wartość dla wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci. Janusz Korczak zasłużył się bowiem najmocniej na polu działań na rzecz praw dziecka. Był pionierem w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym. Praca i służba na rzecz najmłodszych zdefiniowała całe jego życie, bogate w ilość zdarzeń tak bardzo, iż trudno uwierzyć, że były udziałem jednego tylko człowieka.

Sylwetka Korczaka i pamięć o nim trwają szczególnie silnie w środowiskach nastawionych na pracę z dziećmi. Jest im patronem, jego imieniem nazwano wiele szkół, przedszkoli i ośrodków dziecięcych. Działa też mnogość organizacji poświęconych dokumentacji życia i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka, wydano wiele publikacji Mu poświęconych. Co jeszcze pozostało zatem do dodania? Maciej Sadowski zdecydował się przede wszystkim na inną niż dotychczas formułę opowieści o życiu Korczaka. Opracował niezwykle staranny album, w którym ukazuje lekarza, pedagoga, pisarza, publicystę i działacza społecznego od lat najwcześniejszej młodości, przez pryzmat fotografii, wycinków prasowych, listów i innych zachowanych dokumentów.

Maciej Sadowski - Janusz Korczak FotobiografiaMaciej Sadowski - Janusz Korczak FotobiografiaMaciej Sadowski - Janusz Korczak Fotobiografia

Daje czytelnikowi możliwość przeglądania archiwów z bliska, powoli, strona za stroną. Muzealne gabloty otwiera i ich zawartość przenosi na karty książki pozwalając na podróż w czasy współczesne Januszowi Korczakowi. Czytelnik nierzadko poczuje się tak, jakby przysiadł na chwilę przy biurku Korczaka, patrzył na właśnie skreślone przez niego piórem słowa, jakby czytał ledwo co wydaną, przedwojenną gazetę. Wielka to zasługa kunsztu edytorskiego, książkę wydano bowiem przepięknie, ale też wnikliwości z jaką Maciej Sadowski potraktował życiorys Korczaka. Trafność doboru cytatów, wyimków z prasy, fotografii ilustrujących określone etapy życia jest wielka. Przekłada się na sugestywność doznań przekazywanych przez tę książkę, znacznie intensywniejszych niż w przypadku obcowania z tymi samymi dokumentami wystawionymi na muzealnych ekspozycjach.

Fotobiografię Janusza Korczaka wydała oficyna Iskry. Z autorem książki będzie można spotkać się 12.09.2012 w Księgarni Instytutu Reportażu „Wrzenie Świata”, w Warszawie przy ul. Gałczyńskiego 7. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Tomasz Orwid

Oficjalna strona Roku Janusza Korczaka

***

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 

 

 
Wesprzyj nas