Już wkrótce jesień – pora roku, która nadaje ogrodom i parkom szczególny, niezwykle nastrojowy i romantyczny wyraz. Z książką „Jak czytać ogrody” w kieszeni (a zmieści się!) możemy przemierzać je, poznając znaczenie poszczególnych elementów tworzących zachwycający krajobraz przed naszymi oczami.

Jak czytać ogrody

Lorraine Harrison napisała książkę, która podpowiada w jaki sposób, odnajdując i odczytując klucze wizualne, poznać i ocenić każdy ogród. Absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie studiowała historię ogrodów, napisała już kilka książek poświęconych tej fascynującej dziedzinie. Ta jest jednak szczególna – stanowi niewielki gabarytami, a pełen konkretnej wiedzy, przewodnik ułatwiający samodzielne zwiedzanie ogrodów. Zarówno tych wielkich i znanych, jak i ukrytych z dala od turystycznych szlaków. Wielka pasja i znaczące kompetencje autorki przełożyły się na rzeczowe i pomocne opisy, które pozwalają bez trudu zapamiętać większość danych zawartych w tej niewielkiej książeczce.

Czego zatem możemy się dowiedzieć? Lorraine Harrison podzieliła swoją książkę na krótkie, bogato ilustrowane rozdziały. Rozpoczyna od najbardziej podstawowych informacji z zakresu datowania ogrodów by zaraz po tym przejść do omówienia ich rodzajów. Poznajemy zatem reprezentacyjne ogrody władzy, ogrody przyklasztorne, botaniczne, wiejskie, użytkowe, a nawet ogrody, które leczą. Nie mogło zabraknąć w książce omówienia stylów ogrodów – czytelnik dowiaduje się jak je rozpoznawać, by po zapoznaniu się z tym zagadnieniem, przenieść się do bardzo ciekawego rozdziału na temat roli drzew w kształtowaniu ogrodu. Uzmysławia on jak wielką wiedzę i wyobraźnię muszą posiadać profesjonalni projektanci ogrodów – wszak dobierając drzewa i dokonując ich rozmieszczenia w terenie podejmują decyzję, której rezultaty będą mogły docenić dopiero przyszłe pokolenia.

Jak czytać ogrody

Lorraine Harrison ilustruje tę zasadę na przykładzie francuskiego Parc de Sceaux przez który przebiega zadrzewiona aleja przepięknych, wysokich drzew. Projektant tego założenia nie mógł dożyć czasów, gdy osiągnęły one zakładaną przez niego wysokość – obecny rezultat pozwala więc podziwiać jego wielki kunszt w kształtowaniu krajobrazu mając za narzędzia wiedzę i wyobraźnię. Nie tylko drzewom autorka książki poświęciła sporo miejsca: przybliża czytelnikowi także informacje na temat innych roślin, ich rozmieszczenia i znaczenia w ogrodach. Ogromne wrażenie robi wielość możliwości, jakimi dysponują ludzie projektujący ogrody – mając należyte kwalifikacje i doświadczenie mogą sprawić by ogród o każdej porze roku robił oszałamiające wrażenie. Nie tylko wtedy, gdy wiosną przez kilka tygodni kwitną obficie najbardziej popularne gatunki.

Książkę Harrison można wertować, przeglądać i czytać godzinami. Dobór zdjęć i rysunków przyporządkowanych do poszczególnych rozdziałów wyjątkowo udał się autorce. Niewątpliwie przed oczy czytelnika trafiły fotografie najlepsze z najlepszych. Widoczne na zdjęciach ogrody w porannej mgle, przepiękne sadzawki, punkty widokowe, sekretne zaułki nie tylko uzupełniają treść, ale i czynią książkę niepowtarzalną. W tym doborze także uwidacznia się wiedza Lorraine Harrison – ani jedno zdjęcie nie sprawia wrażenia zamieszczonego przypadkowo, nie powtarzają się też podobne ujęcia. Rzadki fakt, zważywszy na to, jak trudno jest dobrze sfotografować ogród.

Jak czytać ogrody

***

Publikacja „Jak czytać ogrody” umożliwia, także całkowitym amatorom, cieszyć się z odkrywania dziejów odwiedzanych ogrodów na własną rękę. To miłe odczucie, gdy zwiedzając zagraniczne rezydencje, dwory i pałace samodzielnie potrafimy rozpoznać w jaki sposób dany ogród się rozwijał, z jakiego okresu pochodzi, a także jakie było jego przeznaczenie. Kto ma na nie ochotę, ten z pewnością powinien zaopatrzyć się w ów niewielki tom.

Wanda Pawlik

Lorraine Harrison
Jak czytać ogrody
Krótki kurs historii ogrodów
Wydawnictwo Arkady 2011
cena: 39 zł

***

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 
Wesprzyj nas